Czy dziecko prawidłowo oddycha?
Zespół, 04.03.2020
Czy dziecko prawidłowo oddycha? Wszystko co warto wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach związanych z zaburzeniami oddechu u niemowlaka
Oddech niemowlaka to przyczyna do obaw i niepokojów większości rodziców. Niemowlaki a zwłaszcza nowrodki oddychają nieco inaczej niż dzieci starsze i dorośli. Aby więc uniknąć ataku paniki przy każdym chrząknięciu naszego maleństwa, wskazane jest dowiedzieć się jak wygląda prawidłowy oddech noworodka, a także jakie objawy mogą świadczyć o ewentualnych nieprawidłowościach. Ponadto, warto poznać nowoczesne metody monitorowania oddechu dziecka.
Jak oddycha noworodek?
Oddech noworodków znacznie różni się od oddechu dorosłego człowieka, jest on dużo szybszy — może to być nawet 60 oddechów na minutę (dla porównania u dorosłych, występuję około 12-14 oddechów na minutę). Ponadto, u noworodków możemy zaobserwować krótkotrwałe przerwy w oddychaniu, czy też różnego rodzaju nieregularność oddechową. Jeżeli przysłuchamy się oddechowi noworodka, możemy usłyszeć różnorodne dźwięki chrząkania, charczenia, a nawet delikatnego chrapania, ale to, co może nam napędzić sporo strachu, to przerwy w oddychaniu, które o ile są nie dłuższe niż 3-10 sekund i nie powtarzają się częściej niż 3 do 10 razy na godzinę, są całkowicie naturalne i nie powinny nas niepokoić. Wszystkiemu winny jest dziecięcy ośrodek mózgowy, odpowiedzialny za wentylację płuc, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
Kiedy oddech niemowlaka powinien być powodem do niepokoju?
Jak wyżej wspominano, krótkie przerwy w oddychaniu trwające nie dłużej niż 10 sekund są u noworodków naturalne, jednak bezdech, który trwa powyżej 10 sekund, powinien być sygnałem, aby zabrać maleństwo do lekarza. To niezmiernie ważne, aby nie bagatelizować długotrwałego bezdechu u dziecka, ponieważ są przesłanki, aby twierdzić, że może on prowadzić nawet do nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Objawy wymagające pilnej konsultacji lekarskiej
To bardzo ważne, aby monitorować własne dziecko i kontrolować jego oddech, a także ogólne zachowanie i samopoczucie. Objawy, które są przesłanką do pilnej wizyty u lekarza to:
- osłabienie, obniżona aktywność
- brak apetytu
- płaczliwość, rozdrażnienie
- unoszenie płatków nosa w czasie oddychania
- charakterystyczne wciąganie skóry pod żebra w trakcie oddychania
- widoczny wysiłek w trakcie oddychania
- sinienie twarzy i ust
- kaszel
- gorączka
Problemy z oddychaniem i pogarszające się samopoczucie dziecka może prowadzić właśnie do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Często przyczyną problemów z oddychaniem u niemowlaka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Nawet zwykł katar, może być dla noworodka śmiertelnie niebezpieczny, jeżeli w porę nie udrożnimy dróg oddechowych. Niemowlaki początkowo oddychają tylko przez nos, kiedy katar blokuje swobodny przepływ powietrza, może prowadzić to do problemów z oddychaniem i przejawiać się właśnie w postaci powyższych objawów. Inne potencjalnie niebezpieczne choroby dla dziecka to zapalenie oskrzeli czy też astma dziecięca, również powodująca problemy z oddychaniem i niebezpieczne duszności. Oddech niemowlaka to dla nas bardzo cenne źródło wiedzy o jego ogólnym stanie zdrowia, dlatego to takie ważne, aby dokładnie obserwować maluszka, i wiedzieć w którym momencie, niezwłoczna jest interwencja lekarska.
Astma oskrzelowa u dzieci, a problemy z oddychaniem
Astma dziecięca to stosunkowo częsta dolegliwość diagnozowana już nawet u niemowląt. Jej jednoznaczne przyczyny nie są do końca znane, wiadomo jednak, że astma oskrzelowa może występować u dzieci z predyspozycjami genetycznymi, a także może być pochodną uczulenia na alergeny kurzu domowego, różnego rodzaju infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, zanieczyszczenia środowiska, a także palenia tytoniu przez matkę w ciąży.
Jeżeli chodzi o astmę u dzieci, objawy są następujące:
- kaszel
- płytki oddech i problemy z oddychaniem
- świszczący oddech
- nawracające zapalenia oskrzeli
- uczucie ucisku w klatce piersiowej
Objawy astmy u dzieci nie muszą występować jednocześnie, u każdego dziecka astma może objawiać się nieco inaczej. Najczęściej do ich zaostrzenia dochodzi w wyniku kontaktu z czynnikiem drażniącym, takim jak np.
- alergen, na który dziecko jest uczulone,
- dyn tytoniowy
- infekcje bakteryjne lub wirusowe
- silny wysiłek fizyczny
- czynniki pogodowe takie jak nagłe wahania temperatury, bardzo zimne powietrze lub duża wilgotność powietrza
Zdiagnozowanie astmy u dzieci zwłaszcza astmy u niemowląt jest dość trudne. Oprócz objawów zaobserwowanych przez rodziców, należy wziąć pod uwagę ewentualne przypadki astmy oraz alergii w rodzinie. Do charakterystycznych objawów astmy oskrzelowej u niemowląt zaliczamy:
- problemy z karmieniem
- wzmożone pocenie się
- poczucie dyskomfortu
oprócz nich, mogą pojawić się również wspominane wcześniej objawy astmy oskrzelowej. Jeżeli rodzice zaobserwują u niemowlaka którykolwiek z typowych objawów astmy np.: świszczący oddech, wciąganie skóry na klatce piersiowej czy bladość skóry, powinni niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza.
Problemy z oddychaniem a zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
Jak już wcześniej wspominano, bezdech może być jedną z przyczyn tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej, która spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. SIDS, czyli Sudden Infant Death Syndrome, to nagła śmierć dziecka w czasie snu, w 1 roku życia, której przyczyn nie da się wyjaśnić. Najczęściej do nagłej śmierci łóżeczkowej dochodzi między 2 a 3 miesiącem życia dziecka. Nie znając jednoznacznych przyczyn występowania śmierci łóżeczkowej, nie możemy zastosować 100% metod prewencji. Na szczęście, posiadania wiedza oraz wieloletnie badania pozwoliły odnaleźć sposoby, które realnie minimalizują ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Śmierć łóżeczkowa – jak zapobiegać?
Świadomość zagrożenia oraz troska o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecko prowadzi często do paraliżującego strachu, jaki dopada świeżo upieczonych rodziców. To zupełnie naturalne, ale nie można się temu poddać i żyć w ciągłym lęku. Lepszym rozwiązaniem jest świadome i konsekwentne wdrożenie niezbędnych środków ostrożności. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, powinniśmy zadbać o następujące kwestie:
- Sprawdzony, twardy materacyk do łóżeczka – nie powinniśmy stosować używanych materacyków, które mogą być zbyt miękkie, a co za tym zwiększać ryzyko uduszenia dziecka w czasie snu.
- Odpowiednia pozycja do snu – zaobserwowano, że istnieje większe ryzyko SIDS u dzieci układanych do snu w pozycji na brzuchu. Najbezpieczniejszą pozycją do snu niemowlaka jest pozycja na plecach.
- Odpowiednia temperatura – zbyt wysoka temperatura w pokoju dziecka, zbyt ciepłe ubranie/okrycie do snu może doprowadzić do przegrzania. Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 18-21 stopni Celsjusza. Nie należy zakrywać główki dziecka do spania.
- Karmienie wyłącznie piersią co najmniej do 6 m. ż. dziecka. Udowodniono, że im dłużej trwa wyłączne karmienie piersią, tym mniejsze ryzyko SIDS.
- Unikanie spania z dzieckiem w łóżku – może wydawać się niezgodne z filozofią wychowania bliskościowego, zauważono jednak, że nagła śmierć łóżeczkowa częściej występowała u niemowląt które spały w jednym łóżku z matką. Kategorycznie niemowie nie powinno spać w łóżku z rodzicem który pali papierosy, spożywa alkohol, przyjmuje leki, lub jest skrajnie zmęczony.
- Nieużywanie poduszki, niezakrywanie głowy dziecka do snu – najlepiej unikać wszelkich kołderek czy kocyków, które niemowlę może sobie przypadkowo zaciągnąć na buzię, utrudniając tym samym swobodne oddychanie.
- Unikanie dymu tytoniowego – w momencie, w którym rodzice dowiadują się o ciąży, oboje powinni niezwłocznie rzucić palenie, a także unikać towarzystwa osób palących. Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że palenie papierosów przez ciężarną oraz matkę niemowlaka, znacząco zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym powodują przewlekłe zatrucie oraz niedotlenienie płodu, oraz niemowlaka.
- Podawanie smoczka – udowodniono, że ssania smoczka może w pewnym stopniu chronić przed wystąpieniem śmierci łóżeczkowej, dlatego nawet sugeruje się używanie smoczka do 1 roku życia dziecka.
- Używanie monitora oddechu – jest to urządzenie, które rejestruje ruchy oddechowe niemowlaka w czasie snu, a w razie bezdechu wydaje alarm dźwiękowy.
- Monitorowanie poziomu tlenu we krwi (saturacji)- służy do tego urządzenie zwane pulsoksymetrem.
Jak skutecznie monitorować oddech dziecka?
Monitor oddechu to nowoczesne urządzenie, które może skutecznie pomóc nam w kontrolowaniu oddechu dziecka, zwłaszcza w trakcie snu. Monitor oddechu sprawdza oddech niemowlaka, kiedy przerwa między oddechami jest dłuższa niż 20 sekund, sensor oddechu uruchamia alarm dźwiękowy, dzięki któremu, można w porę zareagować, a nawet uratować życie dziecka. Jeżeli jednak zależy nam na jeszcze pewniejszym rozwiązaniu niż monitor bezdechu, który jednak często powoduje fałszywe alarmy i naraża nas na niepotrzebny stres, warto zainwestować w specjalną inteligentną opaskę monitorującą parametry życiowe dziecka. Opaska z wbudowanym pulsoksymetrem, założona na nadgarstek lub kostkę maluszka cały czas monitoruje poziom saturacji, a także temepraturę i tętno dziecka. Dzięki temu, w razie wystąpienia problemów z oddychaniem czy też szybko narastającej gorączki, opaska od razu wysyła sygnał do aplikacji w naszym urządzeniu mobilnym.
Dowiedz się więcej o inteligentnej opasce monitorującej klikając tutaj.